Foto vedri fotograf slikanje vjenčanja krštenja nekretnine pejzaži eventi
13/09/2024 - Foto Vedri

Kad ste fotograf, pogotovo početnik, sve izgleda kao igra u kojoj se stalno tražite i isprobavate nove alate. Lightroom preseti su jedan od tih alata. Omiljeni su među fotografima jer obećavaju da će olakšati i ubrzati proces obrade fotografija, ali je li to uvijek slučaj? Danas ću podijeliti svoje osobno iskustvo s presetima, i to nakon 14 godina bavljenja fotografijom – od početnika do profesionalca.

Što su Lightroom preseti i zašto ih volimo?

Preseti su unaprijed definirani setovi postavki unutar Lightrooma (ili sličnih programa) koji vam omogućuju da jednim klikom primijenite određeni stil obrade na fotografiju. Na papiru, to zvuči odlično: brzo, jednostavno, efikasno. U praksi? Pa, tu dolazi zamka.

Mnogi početnici krenu tražiti presete čim se upoznaju s Lightroomom. U početku izgleda kao da će vam preset riješiti sve probleme. Pronađete ih besplatno po internetu ili ih “posudite” od nekoga, a u nekim slučajevima čak i platite. I onda, nakon svih tih klikova i uvoza tisuća preseta, shvatite – ništa se nije promijenilo. Fotografije i dalje ne izgledaju onako kako ste zamislili.

Preset nije čarobni štapić

Najveća zabluda koju sam iskusio na vlastitoj koži je vjerovati da jedan preset može učiniti čuda za bilo koju fotografiju. Ključna stvar koju mnogi ne uzimaju u obzir je da fotografija, njezina kvaliteta i svjetlo na kojem je snimljena, određuju koliko će preset biti učinkovit. Stoga, odabrati preset, selektirati sve fotke u albumu i kliknuti “sync” nikada neće dati savršene rezultate.

Svaka fotografija je unikatna, i zahtijeva individualne prilagodbe – male korekcije poput kontrasta, ekspozicije, white balancea i tonova boja mogu napraviti veliku razliku. Ono što zapravo trebamo jest uskladiti stil preseta s fotografijom i dosljedno ga primjenjivati, ali uz sitne prilagodbe koje će očuvati kohezivnost albuma.

Naučite koristiti presete, nemojte ih zloupotrebljavati

Kad tek počinjete, lako je upasti u zamku pretrpavanja Lightrooma s tisućama preseta. Na kraju, gubite više vremena nego što ste planirali u nadi da će neki “čarobni” preset popraviti svaku fotografiju. Ujutro vam odgovara jedan, do podneva drugi, a do kraja dana prošli ste desetak različitih, bez pravog rezultata.

Nema ništa loše u eksperimentiranju, ali stvaranje konzistentnog stila fotografije dolazi kroz praksu, a ne kroz mahnito mijenjanje preseta. Korištenje jednog ili dva preseta koji vam odgovaraju, uz sitne prilagodbe, učinit će vašu galeriju puno skladnijom.

Preseti koji se reklamiraju: savršenstvo na papiru, razočaranje u praksi

Svi smo vidjeli reklame za presete online. Prikazuju prekrasne primjere “prije i poslije”, a fotografije izgledaju fantastično. No, stvarnost je takva da su te fotografije već same po sebi tehnički savršene. Svjetlo je idealno, kompozicija besprijekorna, a preset samo malo “zaokruži” sliku.

Kad te presete primijenite na svoje fotografije, rezultat često nije ni blizu očekivanog. Preseti su prilagođeni specifičnim uvjetima i fotografijama, i nema garancije da će vaša fotografija izgledati isto. To nas dovodi do sljedeće važne lekcije.

Kako odabrati pravi preset (i je li kupovina isplativa)?

Nakon godina isprobavanja, shvatio sam da je ključno definirati svoj stil. U početku vas privlači svaki sjajan preset koji vidite, ali kako sazrijevate kao fotograf, postajete svjesniji smjera u kojem želite ići. Pronalazak pravog preseta koji odgovara vašem stilu može biti dugotrajan proces, ali kad ga nađete, vrijedi svakog trenutka.

Iako ne preporučujem da trošite bogatstvo na skupe presete odmah na početku, preseti od ozbiljnih autora često dolaze s podrškom, ažuriranjima i zajednicom u kojoj možete razmjenjivati iskustva. Ako ste sigurni u stil kojem težite, tada može biti vrijedno uložiti u kvalitetan set preseta koji će vam pomoći u održavanju dosljednosti.

Zaključak: Preset nije zamjena za dobru fotografiju

Na kraju dana, nikakav preset neće popraviti lošu fotografiju. Naučite tehniku, ovladajte svjetlom i kompozicijom, a preset će biti samo finalni touch u vašem radu. Dobar preset može olakšati proces obrade, ali nikad neće zamijeniti temeljne vještine fotografiranja. Učite, eksperimentirajte, i pronađite svoj stil. Svjetlo je vaš najbolji prijatelj – pratite ga, i rezultati neće izostati!